Det blir såklart massor av lajv på årets Prolog! Till exempel kan du vara sunkig vakt i rysk postapokalyps, tågresenär i ett underligt gränsland eller bara ensam och kärlekstörstande.
I år kommer vi även ha några lajv som spelas på andra platser än bara på konvents huvudplats Culturen. Ett av dessa är det norska lajvet Marcellos Kjeller som kommer att spelas i det fina teatercaféet i Västerås Teaters lokaler.
Marcellos Kjeller har tidigare spelats i både Norge och Danmark och bygger på låtarna från av bandet Kaizer Orchestra. Lajvet kommer att ha många platser och ni som vill delta får gärna ta med er i kläder i 1930-1950-tals liknade stil, men detta är inget krav.
Här kan du lyssna på musiken inför lajvet!
Anmäl en programpunkt!
Vi vill fortfarande gärna ha in fler programpunkter. Kanske ett utvecklingsforum om krockar mellan olika spelstilar eller en workshop i hur man gestaltar monster på lajv? Om du tidigare bara skrivit att du vill arrangera i anmälan vi också få in din programpunkt som en egen anmälan av själva punkten till Mitt Prolog. Inloggningsuppgifterna har ni fått i ert bekräftelsemejl vid anmälan. Läs mer om att arrangera på Prolog här. Sista anmälningsdatum för propgrampunkter är 10:e januari.